O MNIE

Modelarstwo Jarosław SuchockiNa ile tylko sięgam pamięcią, interesowały mnie przede wszystkim samoloty. Z biegiem lat krąg moich zainteresowań powiększał się o takie dziedziny jak: stolarstwo, mechanika, elektronika, elektroakustyka. Jednak tutaj postaram się streścić moje dokonania w modelarstwie.

Zaczynałem podobnie jak każdy od nieśmiertejnej "Jaskółki" i innych podobnych modeli. Jednak z czasem zaczęły mnie pociągać modele z napędem spalinowym. Mając 12 lat, sam zaprojektowałem i zbudowałem swój pierwszy model ma uwięzi, napędzany silnikiem MK 17. Latał kapitalnie, sprzedałem go koledze za niezłą sumę. Od tamtej pory zaraziłem się modelami na uwięzi. Zbudowałem ok. 200 modeli na uwięzi, w większości akrobacyjnych (F2B), oraz F2C, F2D i F4B. Pragnę zaznaczyć że ok. 90% modeli sam zaprojektowałem. Zapewniam że nie odnotowałem przypadku, aby zaprojektowany i zbudowany przeze mnie model nie latał. Od roku 1979 do 1985, startowałem jako junior w praktycznie każdych zawodach w Polsce w kategorii modeli akrobacyjnych na uwięzi - F2B, odnosząc spore sukcesy. Sporadycznie startowałem też w kategorii F2C (wyścig) i F2D Combat (walka powietrzna), oraz F4B (modele redukcyjne). Przez pewien czas zajmowałem się budową modeli rakiet kosmicznych i rakietoplanów. Wygrałem nawet jedne zawody ogółnopolskie. W międzyczasie zbudowałem także sporo modeli pływających, które wszystkie sam zaprojektowałem.

Po narodzeniu mojej pierwszej córki nastąpił zastój w działalności modelarskiej, ale po kilku latach powoli zacząłem powracać do dawnego hobby. Ponownie budowałem modele na uwięzi, ale poważnie zainteresowałem się modelami RC. Wczesne konstrukcje które udało mi się utrwalić na zdjęciach, oraz te współczesne, można zobaczyć w galerii.

Zapraszam również do obejrzenia małej kroniki, która ukazuje moje modelarskie początki: